Refundacja dla pszczelarzy 2021

W latach 2021-2022 funkcjonuje Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa. Program ma na celu poprawienie warunków produkcji miodu oraz warunków wprowadzania go na rynek przez pszczelarzy.
Program jest koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Aby uzyskać środki finansowe w ramach programu, trzeba być zrzeszonym w przynajmniej jednej organizacji pszczelarskiej oraz posiadać numer identyfikacyjny nadawany w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej nadzorowanej dotyczącej pszczół lub mieć wpis do Rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Organizacje pszczelarskie to np.:
związki pszczelarskie,
stowarzyszenia pszczelarzy
zrzeszenia pszczelarzy
spółdzielnie pszczelarskie
grupy producentów rolnych
To właśnie one są podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania dofinansowań. Refundacji podlega część kosztów poniesionych przez pszczelarza w okresie rozliczeniowym: od 1 sierpnia jednego roku do 31 lipca roku następnego. Wysokość refundacji jest uzależniona od ilości rodzin pszczelich, które posiada pszczelarz. Liczy się ilość rodzin na dzień 30 września tego roku, w którym zgłaszany był projekt. Projekty muszą być złożona do 31 października.
Refundacja dla pszczelarzy obejmuje koszty:
-zakupu pszczół
-zakupu leków leczących pszczoły np. z warozy
-badania jakości miodu
-szkolenia pszczelarskie
-kupna sprzętu do pozyskiwania miodu i trzymania pszczół
-zakupu urządzeń potrzebnych do prowadzenia uli mobilnych
Starając się o refundację kosztów prowadzenia pasieki konieczne jest zbieranie faktur wystawionych na organizację, do którego pszczelarz należy, a nie na samego pszczelarza. Oznacza to najczęściej, że pszczelarze muszą wpłacać pieniądze na konta organizacji, te muszą zrobić przelew na zakup sprzętu, a następnie postarać się o uzyskanie faktury za zakup. Faktura powinna zostać przekazana pszczelarzowi. Nie dotyczy to zakupu sprzętu i urządzeń, a jedynie zakupu leków i matek. Wszystko jest zawarte w umowach, w zapisach dotyczących warunków zakupu.
W ramach refundacji można zakupić taką ilość odkładów, która odpowiada połowie stanu pasieki w momencie zakupu. Jeśli chcemy uzyskać refundację na zakup odkładów i matek, nie możemy być jednocześnie ich sprzedawcami. Refundacja nie dotyczy pośredników i handlarzy.
+ There are no comments
Add yours